Turisté se do Bečova nad Teplou sjíždějí proto, aby se podívali na národní kulturní památku hradu a zámku Bečov nad Teplou a také na relikviář sv. Maura. Zajedete se tam také podívat? Původní hrad byste tady našli již na začátku 14. století, kdy ho nechali postavit pánové Boršové z Rýzmburka (původně z Oseka). Hrad sloužil na ochranu křižovatky významných zemských cest. Z doby založení částečně pochází čtyřpatrová obytná věž v obdélníkovém půdorysu. Dalším majitelem se stal Jindřich Starší z Plavna, který byl však nepřítelem krále Václava IV. a také husitů. Hrad dobyl hejtman Jakoubek z Vřesovic. Hrad vlastnil v 15. století rod Pluhů z Rabštejna a panství s hradem se velmi dařilo. Bohatství obstarávaly hlavně výnosy z cínových dolů v Horním Slavkově. Během let 1502 – 1547 se hrad rozšířil a přestavěl téměř do současné podoby. V následujícím období vznikl ještě malý renesanční palác. V roce 1624 koupili hrad Questenberkové a Jan Adam Questenberk nechal na začátku 18. století postavit nový barokní zámek v obdélníkovém tvaru o dvou patrech. K zámku přiléhala osmiboká kaple. Posledními šlechtickými majiteli se stal rod Beaufort-Spontini. Belgický vévoda Bedřich Beaufort-Spontiti si naplánoval velkou přestavbu hradu v romantickém duchu, ale k té nakonec nedošlo.
K bráně zámku vás dovede kamenný most ozdobený sochami holešovského faráře Jana Sarkandra a Jana Nepomuckého. Zámek je pro veřejnost otevřen od roku 1996. Při návštěvě interiérů se podíváte do zámecké kaple sv. Petra, do salonu se španělskými portréty, na gobelínový sál, do knihovny a do salónu grafik. Nejvzácnějším kusem v zámku je relikviář svatého Maura ze 13. století, určený pro ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje.
Jedinečná ostatková románská schránka je druhou nejcennější zlatnickou památkou naší vlasti. Byl objeven teprve v roce 1985 a prošel si unikátní restaurací. Na výšku měří 65 cm, jinak má obdélníkový půdorys 140 x 42 cm. Původní jádro bylo dubové, ale nyní je ořechové. Relikviář dekoruje soubor dvanácti reliéfů, drahé kameny, čtrnáct sošek z pozlaceného stříbra, polodrahokamy, emaily, filigrány a antické gemy.
Další tipy na výlety v okolí hradu Loket:
Licence fotografií: 3.0 Unported