Doba prohlídky je okolo padesáti minut a třicet minut si vyhraďte na individuální návštěvu věže, vězení nebo expozice porcelánu.
Ve vězení je chládek, takže se na to připravte. Vězení představuje několik pater kobek tak, které jsou vlhké a studené. Vypadají stejně jako v letech 1822–1948, kdy hrad sloužil částečně jako vězení. Povídá se, že v jedné z kobek žije Strakakal. Jde o střapatého mužíka, který plácne děti přes záda, pokud se neučešou nebo neupraví. Ve vězení je instalována přehlídka způsobů útrpného práva. Figuríny mají životní velikost a pohybují se při předvádění různých způsobů mučení. Atmosféra plná napětí je umocňována zvukovým doprovodem.
Románská věž je vysoká 26 metrů a má čtvercový půdorys. Schovává pozůstatky obytné místnosti a jednoho loketského draka! Pokud se na draka Šarkana důkladně podíváte, bude vám připomínat hada s ještěrem. Jde však o velkého dobráka a i dnes si k němu chodí loketské hospodyňky pro oheň, aby mohly podpálit v kamnech. Ve druhém patře se skrývá torzo obytné místnosti, ale i zbytky krbu a záchodku. O věži se povídá, že kdo vystoupá po chodech až nahoru se svou milou nebo milým za ruku a nahoře se třikrát políbí, zpečetí svou lásku na věčnost. Z věže se vám naskytne výhled na všechny strany.
Výhled z hradní věže na obec Loket
První patro Markrabského domu je místem pro výstavu porcelánu. Najdete tady ukázky karlovarského porcelánu, ale i z jiných továren, které už v současnosti neexistují. K vidění jsou různá stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, plastiky ve stylu art deco, toaletní soupravy s čínskými motivy, kávové soupravy, porcelánové hlavičky panenek, dekory ze starých zákresových knih, užitkový porcelán. Na výstavě se podíváte i na staré lázeňské koflíky.
Markrabský dům
Archeologickou expozici objevíte v přízemí. Prohlédnete si řadu vykopávek z hradu a okolí. K vidění jsou zbytky pohárů a nádobí. V jedné z místností se vystavují nálezy z karlovarského kostela sv. Linharta – obětní a děkovné předměty, mince, drobné plastiky. Ve vitríně spatříte i velký kámen. Jedná se o maketu nejstaršího meteoritu na světě. V roce 1422 spadl na Loket meteorit velký jako koňská hlava. Nazývá se „Zakletý purkrabí“ podle zdejší pověsti. Již v dřívějších dobách radní meteorit rozřezali na několik různě velkých kusů. Ten největší z nich získal darem císař, za nímž putoval do Vídně. V současnosti mají zbytky kamene různá muzea a jeden je k vidění i v Národním muzeu v Praze, další v muzeu v Sokolově. Původně meteorit vážil 107 kg.
Licence fotografií: 3.0 Unported